محاسبه چربی بدن

چاقی و اضافه‌ وزن فقط بر اساس قد و وزن مشخص نمی‌گردد، بلکه امروزه ترکیب بدن را برای تعریف چاقی در نظر می‌گیرند و تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن می‌باشد. برای اینکه بفهمیم شخصی چاق است یا نه نباید از روی ظاهرش قضاوت کرد. بلکه باید درصد چربی بدن او را اندازه بگیریم. ممکن است دو نفر هر دو ۵۲ کیلوگرم وزن و ۱۶۰ سانتی‌متر قد داشته باشند اما یکی بدنش چربی باشد و دیگری عضله، ما به مورد اول چاق می‌گوییم. درصد چربی بدن، میزان توده چربی است که در حال حاضر در بدن شما وجود دارد.

درصد چربی بدن به سن و جنس وابسته است. معمولا” چربی بدن بانوان نسبت به آقایان بیشتر است، چون که بدن زنان برای زایمان و عملکرد هورمون‌ها به چربی بیشتری نیاز دارد.

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری میزان چربی بدن وجود دارد اما یک روش ارزان و آسان برای اندازه‌گیری درصد چربی بدن روش آنتروپومتری است که گاهی با عنوان روش نیروی دریایی امریکا نیز به آن اشاره می‌شود. در این شیوه میزان چربی در بدن شما با استفاده از سنجش‌های مختلف جسمانی محاسبه می‌شود. برای مردان قد، دور شکم و دور گردن، و برای زنان، قد، دور شکم، دور گردن و همچنین دور باسن اندازه‌گیری می‌شود.

این نرم افزار با توجه به مشخصات و ابعاد بدن شما درصد چربی و محدوده تناسب آن را بر اساس روش آنتروپومتری برایتان محاسبه می‌کند.

– معیار چربی بدن زنان

چربی بدن ۱۰ الی ۱۳ درصد، بسیار پایین و ضروری است. ۱۴ تا ۲۰ درصد، محدوده سالمی برای ورزشکاران و ۲۱ تا ۲۴ درصد چربی معمول و سالم است. ۲۵ تا ۳۱ درصد چربی هم، به نظر می رسد محدوده قابل قبولی باشد. هر مقداری بالاتر از ۳۳ درصد برای زنان به عنوان چاقی تلقی می‌شود.

– معیار چربی بدن مردان

۲ تا ۵ درصد، پایین‌ترین میزان چربی بدن و ضروری است. ۶ تا ۱۳ درصد، محدوده چربی بدن یک ورزشکار است. ۱۴ الی ۱۷ درصد چربی محدوده طبیعی و مناسبی به نظر می‌رسد. ۱۸ تا ۲۵ درصد چربی هم، بالای حد طبیعی اما قابل قبول است. هر مقداری بالاتر از ۲۶ درصد برای مردان به عنوان چاقی تلقی می‌شود.

پس از آنکه درصد چربی بدنتان را تعیین کردید شاید لازم باشد بدانید حداقل میزان مصرف کالری روزانه شما چقدر باید باشد تا با کمک این شاخص‌ها بتوانید به تنظیم رژیم‌های سلامت خود بپردازید.

محاسبه‌گر نرخ متابولیسم پایه یا BMR، حداقل میزان کالری روزانه شما را بر اساس مشخصات بدنی و میزان فعالیتتان محاسبه می‌کند. ابتدا به شما می‌گوید که حداقل کالری (انرژی) مورد نیاز روزانه شما در حالت استراحت مطلق چقدر است و سپس با توجه به میزان ورزش روزانه‌ای که مشخص نموده‌اید، حداقل انرژی مورد نیاز روزانه شما را تعیین می‌کند.

محاسبه چربی بدن

require
require
require require
require  

چربی بدن شما ......

توضیحخانم‌هامردان
مقدار توصیه شده:20-25%8-14%
بزرگسالان در ایالات متحده، میانگین :22-25%15-19%
چاق :30+%25+%